AZ ÉVI közgyűléseit 1885 januárja óta tartja a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania. A XIX. század vége felé, amikor a felkent keresztények begyűjtése még folyamatban volt, ennek a testületnek az igazgatótestületi tagjai és tisztviselői olyanok voltak, akiknek égi reménységük volt. Sőt, valójában ez majdnem mindig így volt.
De volt egy kivétel. 1940-ben Hayden C. Covingtont, a Társulat akkori jogtanácsosát választották meg a Társulat egyik igazgatójának. Ő a „más juhokhoz” tartozott, és földi reménysége volt (János 10:16). 1942-től 1945-ig ő volt a Társulat alelnöke. Majd ekkor Covington testvér lemondott tisztségéről, hogy eleget tegyen annak, amit akkor Jehova akaratának véltek, mégpedig hogy a pennsylvaniai testület összes igazgatójának és tisztviselőjének felkent kereszténynek kell lennie. Lyman A. Swingle váltotta fel Hayden C. Covingtont az igazgatótestületben, és Frederick W. Franzot választották meg alelnöknek.
Miért gondolták azt Jehova szolgái, hogy a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania összes igazgatójának és tisztviselőjének felkent kereszténynek kell lennie? Azért, mert abban az időben a pennsylvaniai testület igazgatótestületét és tisztviselőit közvetlenül Jehova Tanúi Vezető Testületével azonosították, amely mindig is teljes egészében szellemmel felkent férfiakból állt.
Egy történelmi jelentőségű évi közgyűlés
Az 1944. október 2-án, Pittsburghben megtartott évi közgyűlésen a pennsylvaniai testület tagjai hat határozatot fogadtak el a testület alapító okiratának a módosítására. Az alapító okirat szavazati részt biztosított azok számára, akik pénzt adományoztak a Társulat munkájára, a harmadik módosítás azonban eltörölte ezt a rendelkezést. Egy beszámoló, mely erről az évi közgyűlésről készült, megjegyezte: „A Társulat taglétszáma maximum 500 főre lesz korlátozva . . . A kiválasztott tagok olyanok legyenek, akik a Társulat teljes idejű szolgái, vagy Jehova Tanúinak egy társaságát [gyülekezetét] részidőben szolgálják, és az Úr szellemét mutatják ki.”
Ezt követően a Társulat igazgatóit olyanoknak kellett megszavazniuk, akik teljes mértékben Jehova odaadó szolgái voltak, függetlenül attól, hogy mekkora összeggel járultak hozzá a Királyság-munka előmozdításához. Amint kiderült, ez összhangban volt azokkal a fokozatos finomításokkal, melyekről az Ézsaiás 60:17 (NW) a következőképpen jövendölt: „A réz helyett aranyat hozok, és a vas helyett ezüstöt hozok, a fa helyett rezet, és a kő helyett vasat; és a békét nevezem ki felvigyázóiddá, és az igazságosságot munkaadóiddá.” Azzal, hogy ’felvigyázókra’ és ’munkaadókra’ utal, a prófécia a Jehova népét irányító szervezeti eljárásokban várható fejlődésekre engedett következtetni. A szervezet teokratikus átrendeződésében történt ezen fontos lépés a Dániel 8:14-ben (NW) említett „kétezer-háromszáz este és reggel” végén történt. Ekkor a ’szent helyet helyes állapotába hozták’.
Ez után a történelmi jelentőségű 1944-es évi közgyűlés után azonban egy nagyon fontos kérdés nyitva maradt. Mivel a Vezető Testület abban az időben közvetlenül a pennsylvaniai testület héttagú igazgatótestületével volt azonosítva, vajon ez azt jelentette, hogy a Vezető Testületet soha nem alkothatja több mint hét felkent keresztény? Továbbá abból kifolyólag, hogy a testület tagjai választották meg az igazgatókat, a testületi tagok a Vezető Testület tagjait is megválasztották minden évben az évi közgyűlésen? Vajon a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania igazgatói és 29 tisztviselői, valamint a Vezető Testület tagjai egy és ugyanazon személyek, vagy nem?
Egy másik emlékezetes évi közgyűlés
Ezek a kérdések az 1971. október 1-jén megtartott évi közgyűlésen lettek megválaszolva. Az egyik előadó ezen a közgyűlésen rámutatott, hogy „a hű és értelmes rabszolga” vezető testülete már több száz évvel a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania megalakulása előtt létezett (Máté 24:45–47). Létrejött egy vezető testület i. sz. 33 pünkösdjén, több mint 18 évszázaddal azelőtt, hogy a pennsylvaniai testület megalakult. A vezető testület először nem 7 férfiból állt, hanem 12 apostolból. Később nyilvánvalóan bővült a létszám, minthogy ’az apostolok és idősebb férfiak Jeruzsálemben’ gondoskodtak a vezetésről (Cselekedetek 15:2).
1971-ben ugyanez az előadó kifejtette, hogy a Watch Tower Society tagjai nem szavazhatják meg a felkent Vezető Testület tagjait. Miért nem? „Azért — mondta ez előadó —, mert a »rabszolga« osztály vezető testülete nem ember által van kinevezve, hanem . . . Jézus Krisztus, az igaz keresztény gyülekezet Feje és a »hű és bölcs rabszolga« osztály Ura és Mestere által.” Világos tehát, hogy a Vezető Testület tagjait egyetlen jogi testület tagjai sem szavazhatják meg tisztségükre.
Az előadó ezzel a jelentőségteljes kijelentéssel folytatta: „A vezető testületben nincsenek olyan tisztviselők, mint amilyenek a Társulat igazgatótestületében vannak, azaz nincsen elnök, alelnök, titkárpénztáros és titkár-pénztáros helyettes. Csupán egy elnöklő van.” Sok éven keresztül a pennsylvaniai testület elnöke egyben a Vezető Testület legfőbb tagja is volt. Ez azonban most megváltozott. Bár tapasztalataikat és képességeiket tekintve nem voltak egyformák, ettől kezdve a Vezető Testület tagjainak ugyanakkora felelősségük lett. Az előadó hozzátette: „A vezető testület bármelyik tagja lehet annak elnöklője anélkül, hogy ugyanakkor a … Társulat elnöke is lenne … Mindebben csupán az játszik szerepet, hogy a vezető testület elnöklőinek körforgásszerű cserélődése során kire kerül a sor.”
Ezen az emlékezetes évi közgyűlésen 1971-ben határozott különbséget tettek a Vezető Testület szellemmel felkent tagjai és a pennsylvaniai testület igazgatói között. Mindazonáltal a Vezető Testület tagjai továbbra is szolgáltak a Társulat igazgatóiként és tisztviselőiként. Ma azonban az a kérdés merül fel, hogy létezik-e olyan szentírási ok, amely szerint a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania igazgatói a Vezető Testület tagjai kell hogy legyenek?
A válasz: nem. A pennsylvaniai testület nem az egyetlen jogi személy, melyet Jehova Tanúi felhasználnak. Egyéb jogi eszközök is léteznek. Az egyik a Watchtower Bible and Tract Society of New York, Incorporated. Ez az Egyesült Államokban végzett munkánkat segíti elő. Jehova egyértelműen megáldotta ezt a testületet, noha ennek igazgatói és tisztviselői nagyrészt a „más juhok” közül kerülnek ki. Az International Bible Students Association nevű testületet Nagy- Britanniában használják fel. Más országokban egyéb jogi személyeket használnak fel a Királyság-érdekek előmozdítására. Mindezek összhangban dolgozva segítenek, és szerepet játszanak abban, hogy a jó hír világszerte hirdetve legyen. Függetlenül attól, hogy hol működnek, és kik szolgálnak igazgatókként és tisztviselőkként, a Vezető Testület teokratikusan irányítja és használja fel őket. Így ezek a jogi személyek különböző feladatok elvégzésével vannak megbízva a Királyság-érdekek előmozdításában.
Ezek a jogi személyek hasznosak számunkra. Ily módon alkalmazkodunk a helyi és a nemzeti törvényekhez, ahogyan azt Isten Szava megköveteli (Jeremiás 32:11; Róma 13:1). A jogi személyek elősegítik munkánkat, a Királyság-üzenet terjesztését, melyet Bibliák, könyvek, folyóiratok, füzetek és más anyagok nyomtatása által végzünk. Az ilyen testületek jogi eszközként is működnek, hogy tulajdonjoggal, segélyakciókkal, kongresszusi létesítmények használatára kötött szerződésekkel és hasonló dolgokkal kapcsolatos ügyeket bonyolítsanak le. Hálásak vagyunk 30 azért a szolgálatért, amit ezek a jogi személyek végeznek.
Előtérbe kerül Jehova neve
1944-ben a testület céljainak hangsúlyozása érdekében módosítva lett a Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania alapító okiratának 2. cikkelye. Az alapító okirat szerint a Társulat legfőbb célja az egyéb céljai között „Istennek a Krisztus Jézus általi királyságáról szóló evangélium prédikálása minden nemzetnek, tanúbizonyságként a Mindenható Isten, JEHOVA nevéről, szaváról és fensőbbségéről”.
1926-tól kezdve a ’hű rabszolga’ előtérbe helyezte Jehova nevét. Különösen figyelemreméltó volt, amikor 1931-ben a Bibliakutatók felvették a Jehova Tanúi nevet (Ézsaiás 43:10–12). A következő könyvek a Társulat azon kiadványai közé tartoznak, melyek előtérbe helyezték Isten nevét: Jehova (angolul: 1934), “Let Your Name Be Sanctified” („Szenteltessék meg a te neved”) (1961) és “The Nations Shall Know That I Am Jehovah”—How? („A nemzetek megtudják, hogy én vagyok Jehova” — Hogyan?) (1971).
Külön említést érdemel a New World Translation of the Holy Scriptures (A Szentírás új világ fordítása), amely angolul teljes terjedelmében 1960-ban jelent meg. Ebben a fordításban Jehova neve mindenhol ott van, ahol a tetragramma szerepel a Héber Iratokban, valamint 237 helyen a Keresztény Görög Iratokban is megtalálható az isteni név, ahol alapos vizsgálatok ezt indokolttá tették. Milyen hálásak vagyunk, hogy különböző módokon Jehova megengedte a „rabszolgának” és Vezető Testületének, hogy felhasználják a kiadói munkájukhoz szükséges erőforrásokat, valamint a jogi személyeket abban, hogy világszerte ismertté tegyék az Ő nevét!
Előmozdítják Isten Szavának a terjesztését
Jehova népe következetesen tanúskodik Jehova nevéről, és védelmezi a Szavát azáltal, hogy több millió, Biblián alapuló kiadványnak, illetve magának a Bibliának a nyomtatásában és terjesztésében tevékenykedik. Az 1900-as évek elején a Watch Tower Society megszerezte a The Emphatic Diaglottnak, Benjamin Wilson Keresztény Görög Iratok görög—angol sorközi fordításának szerzői jogát. A Társulat megjelentette a King James Version Bibliakutatók általi kiadását, amely egy 500 oldalas függeléket is tartalmazott. 1942-ben megjelentették a King James Versiont lapszéli jegyzetekkel. Majd 1944-ben a Társulat elkezdte az 1901-es American Standard Version nyomtatását, amely használja az isteni nevet. Jehova neve a The Bible in Living English című kiadásban is szerepelt, mely Stephen T. Byington fordítása, és 1972-ben jelentette meg a Társulat.
A Jehova Tanúi által felhasznált jogi személyek segítséget nyújtottak mindezeknek a bibliafordításoknak a nyomtatásában és terjesztésében. A legfigyelemreméltóbb azonban a Watch Tower Society és Jehova azon felkent Tanúinak a csoportja közötti rendkívül szoros együttműködés volt, akik az Új Világ Bibliafordító Bizottságot alkotják. Örvendezünk, hogy — részben vagy egészben — mostanáig több mint 106 400 000 példányt nyomtattak ebből a fordításból 38 nyelven. A Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania valóban egy bibliatársulat!
’A hű rabszolga az urának minden java fölé ki lett nevezve.’ Ez magában foglalja a New York államban (USA) található főhivatal létesítményeit, és a világszerte működő 110 fiókhivatalt. A rabszolga osztály tagjai tudják, hogy számot kell majd adniuk arról, hogy milyen módon használták fel mindazt, ami rájuk lett bízva (Máté 3 25:14–30). Mindazonáltal ez nem jelenti azt, hogy a „rabszolga” ne engedhetné meg, hogy képesített felvigyázók a „más juhok” közül lássanak el bizonyos jogi és adminisztratív feladatokat. Sőt, így a Vezető Testület tagjai több időt szánhatnak „az imára és a szó szolgálatára” (Cselekedetek 6:4).
Mindaddig, amíg a világban a körülmények lehetővé teszik, a Vezető Testület, mely „a hű és értelmes rabszolgát” képviseli, fel fogja használni a jogi személyeket. Ezek megkönnyítik a dolgokat, de nem nélkülözhetetlenek. Ha egy kormányzati rendelet által feloszlatnak egy jogi személyt, a prédikálómunka akkor is tovább folytatódik. Olyan országokban is, ahol korlátozva vagyunk, és nem használnak fel jogi személyeket, a Királyság-üzenetet most is hirdetik, tanítványokat képeznek, és a teokrácia növekedése tovább folytatódik. Ez azért van így, mert Jehova Tanúi ültetnek és öntöznek, és ’Isten adja folyamatosan a növekedést’ (1Korintus 3:6, 7).
Amikor a jövőre tekintünk, meg vagyunk győződve arról, hogy Jehova gondoskodni fog népe szellemi és fizikai szükségleteiről. Ő és a Fia, Jézus Krisztus továbbra is gondoskodni fognak az égi irányításról és segítségről, amelyre szükség van a Királyság-prédikáló munka elvégzéséhez. Természetesen bármit, amit Isten szolgáiként megvalósítunk, ’nem katonai erővel, sem hatalommal, hanem Jehova szellemével’ tesszük (Zakariás 4:6, NW). Ezért isteni segítségért imádkozunk, tudván, hogy azzal az erővel, amit Jehovától kapunk, képesek leszünk befejezni azt a munkát, amellyel megbízott minket ebben a végidőben!